Svenska Mästare 2019

Nedan följer en sammanställning av medaljörer i samtliga 19 klasser som spelades under SM 2018. Stort grattis till alla!

Medaljörerna i herrsingel.

Herrsingel
1. Truls Möregårdh, Eslövs AI BTK
2. Kristian Karlsson, Halmstad BTK
3. Mattias Falck, Halmstad BTK
3. Anton Källberg, Söderhamns UIF

Medaljörerna i damsingel.

Damsingel
1. Linda Bergström, Ängby SK
2. Matilda Ekholm, Boo KFUM IA
3. Christina Källberg, Köpings BTK
3. Filippa Bergand, Eslövs AI BTK

Medaljörerna i mixeddubbel.

Mixeddubbel
1. Mattias Falck/Matilda Ekholm, Halmstad BTK/Boo KFUM IA
2. Truls Möregårdh/Filippa Bergand, Eslövs AI BTK
3. Fabian Åkerström/Erika Fronth, Halmstad BTK
3. Harald Andersson/Tilda Johansson, Halmstad BTK

Medaljörerna i herrdubbel.

Herrdubbel
1. Truls Möregårdh/Jon Persson, Eslövs AI BTK/Söderhamns UIF
2. Simon Berglund/Malte Möregårdh, Spårvägens BTK/BTK Rekord
3. Viktor Brodd/Hampus Nordberg, Söderhamns UIF
3. Anders Eriksson/Anton Källberg, Söderhamns UIF

Medaljörerna i damdubbel.

Damdubbel
1. Michaela Karlsson/Christina Källberg, Köpings BTK
2. Rebecca Tviet Muskantor/Caroline Tanska, LinnePartille PK/Eslövs AI BTK
3. Linda Bergström/Jennifer Jonsson, Ängby SK/Norrtulls SK
3. Erika Fronth/Tilda Johansson, Halmstad BTK

Medaljörer U20 damer

Under 20 damer
1. Stina Källberg, Köpings BTK
2. Filippa Bergand, Eslövs AI BTK
3. Jennie Edvinsson, Halmstad BTK
3. Erika Fronth, Halmstad BTK

Medaljörer U20 herrar

Under 20 herrar
1. Per Sandström, Söderhamns UIF
2. Anton Hjort, Söderhamns UIF
3. Jonatan McDonald, Norrtulls SK
3. Martin Friis, Spårvägens BTK

Medaljörer stående dubbel klass 6-10

Stående dubbel klass 6-10
1. Emil Andersson/Linus Karlsson, Västers BTK
2. Daniel Gustafsson/Henrik Sandbladh, Västers BTK
3. Michael Azulay/Nicklas Westerberg, Askims BTK/Idrottsföreningen För Alla Eskilstuna
3. Einar Sahle/Jonas Hansson, LinnePartille PK

Medaljörer rullstolsdubbel klass 1-5

Rullstolsdubbel klass 1-5
1. Isak Nyholm/David Olsson, IK Juno/Eslövs AI BTK
2. Magnus Nordgren/Anna-Carin Ahlquist, Docksta BTK/IFK Österåkers BTK
3. Philip Brooks/Kaj Andersson, FIFH/LinnePartille PK
3. Frida Dämhagen/Frida Lund, FIFH

Medaljörer herrar lag, para.

Herrar lag, para
1. Emil Andersson/Linus Karlsson, Västers BTK
2. Daniel Gustafsson/Henrik Sandbladh, Västers BTK
3. Jonas Hansson/Einar Sahle, LinnePartille PK
3. Michael Azulay/Albin Hedlund, Askims BTK

Victor Sjöqvist.

Rullstol klass 2-3
1. Anna-Carin Ahlquist, IFK Österåkers BTK
2. Victor Sjöqvist, KFUM Jönköpings IA

Medaljörer rullstol klass 4-5.

Rullstol klass 4-5
1. Magnus Nordgren, Docksta BTK
2. David Olsson, Eslövs AI BTK

Medaljörer stående klass 7.

Stående klass 6
1. Michael Azulay, Askims BTK
2. Peter Molander, FIFH
3. Fredik Wätterklint, Linköpings Parasportförening
3. Christoffer Petersson, IFAH

Medaljörer i stående klass 7.

Stående klass 7
1. Nicklas Westerberg, Idrottsföreningen För Alla Eskilstuna
2. Jonas Hansson, LinnePartille PK
3. Noah Olsson, BTK Frej
3. Viktor Söderlund, FIFH

Medaljörer i stående klass 8.

Stående klass 8
1. Emil Andersson, Västers BTK
2. Fabian Rignell, Lindome BTK
3. Tobias Andersson, KFUM Kristianstad BTF
3. Linus Karlsson, Västers BTK

Stående klass 9-10.

Stående klass 9-10
1. Daniel Gustafsson, Västers BTK
2. Henrik Sandbladh, Västers BTK
3. Rasmus Björling, Karlsborgs BTK
3. David Schultze, Horreds BTK

Medaljörer utvecklingsnedsättning klass 11.

Utvecklingsnedsättning klass 11
1. Erik Prusaakiewicz, Boo KFUM IA
2. William Lerup, Malmö IF
3. Joakim Lyktberg, Idrottsföreningen För Alla Eskilstuna
3. Oskar Tuvesson, Västers BTK

Damer stående klass 6-10
1. Anja Händén, Östra Stadsgränsen TK
2. Jeanette Björndal, Rudalens IF

Medaljörer herrar veteraner 40, para

Herrar veteraner 40, para
1. Henrik Sandbladh, Västers BTK
2. Magnus Nordgren, Docksta BTK
3. Mats Persson, Linköpings Parasportförening
3. Victor Sjöqvist, KFUM Jönköpings IA

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *