Bra start för Ni Xia Lian bäddade för 4–1

Tyvärr, veteranen från Luxemburg med sommarboende i Småland blev för svår för Sveriges sista singelhopp Linda Bergström i Minsk. Ni Xia Lian inledde beslutsamt och vann med 11–8, 11–7, 11–9, 5–11, 11–9. Men visst var det kamp i två av Lindas förlustset, tredje och femte.

I de tre första seten hade Linda svårt att ta över skeendet när Ni servade. Då spelade Ni hem 21 av de 29 poäng som stod på spel.
Linda bröt mönstret rejält i fjärde setet som hon dominerade rakt igenom.
Men 55-åriga Ni hade sinnesnärvaro nog att dra längsta strået i det femte, och sista, setet. Linda hittade inte fram till någon setboll – vilket även gällde fjärdesetet med samma slutsiffror, 9–11.
I egen serve blev Ni Xia Lians totalkvot 30–17. Att jämföra med 27–19 för Linda Bergström när hon servade.
Nu är det omladdning inför lagtävlingen i European Games som gäller för den svenska truppen. Våra damer möter Spanien i första rundan på torsdagsmorgonen medan herrarna inväntar en motståndare till kvartsfinalen i slutet på torsdagseftermiddagen.

DAMSINGEL
Final (26/6 17.00)
Yu Fu, Portugal-Han Ying, Tyskland 11–5, 11–8, 9–11, 9–11, 11–6, 11–7

Bronsmatch (26/6 15.00)
Ni Xia Lian, Luxemburg-Yang Xiaoxin, Monaco 11–3, 3–11, 10–12, 11–7, 11–7, 11–8

Semifinaler (26/6 09.00)
Yu Fu-Ni Xia Lian 11–6, 11–5, 5–11, 6–11, 11–6, 11–8
Han Ying-Yang Xiaoxin, Monaco 7–11, 11–9, 11–8, 12–10, 8–11, 9–11, 11–9

Kvartsfinaler (25/6 12.00)
Ni Xia Lian-Linda Bergström 11–8, 11–7, 11–9, 5–11, 11–9
Yu Fu-Petrissa Solja, Tyskland 11–8, 12–10, 10–12, 11–6, 8–11, 7–11, 13–11
Yang Xiaoxin-Polina Mikhailova, Ryssland 11–7, 11–9, 11–1, 11–5
Han Ying-Li Jie, Nederländerna 11–5, 8–11, 14–12, 11–7, 11–5

Åttondelsfinaler (24/6 12.00)
Ni Xia Lian-Bernadette Szocs, Rumänien 11–7, 11–8, 11–9, 7–11, 9–11, 8–11, 11–7
Linda Bergström-Georgina Pota, Ungern 11–6, 11–4, 11–8, 15–13
Yu Fu-Hanna Haponova, Ukraina 11–3, 11–5, 11–7, 9–11, 11–7
Petrissa Solja-Li Qian, Polen 12–14, 11–8, 10–12, 11–6, 5–11, 12–10, 11–5
Polina Mikhailova-Matilda Ekholm 11–5, 11–13, 9–11, 11–8, 5–11, 11–7, 11–8
Yang Xiaoxin-Viktoria Pavlovitj, Belarus 12–10, 11–5, 11–7, 11–7
Li Jie-Shao Jieni, Portugal 9–11, 9–11, 11–6, 12–10, 13–15, 11–5, 11–7
Han Ying-Sofia Polcanova, Österrike 12–10, 13–11, 13–11, 11–8

HERRSINGEL
Final
(26/6 19.00)
Timo Boll, Tyskland-Jonathan Groth, Danmark 6–11, 12–10, 12–14, 11–9, 11–6, 11–4

Bronsmatch (26/6 16.00)
Tomislav Pucar, Kroatien-Kou Lei, Ukraina 11–2, 9–11, 11–9, 11–7, 11–2

Semifinaler (26/6 11.00)
Timo Boll-Tomislav Pucar 11–4, 11–9, 11–5, 10–12, 11–4
Jonathan Groth-Kou Lei 13–11, 11–5, 11–5, 12–10

Kvartsfinaler (25/6 14.00)
Timo Boll-Vladimir Samsonov, Belarus 10–12, 11–6, 16–14, 12–10, 11–7
Tomislav Pucar-Emmanuel Lebesson, Frankrike 10–12, 12–10, 12–10, 11–7, 11–6
Jonathan Groth-Wang Yang, Slovakien 11–9, 7–11, 12–14, 10–12, 12–10, 11–3, 11–7
Kou Lei-Cedric Nuytinck, Belgien 10–12, 11–8, 11–8, 11–8, 4–11, 12–10

Åttondelsfinaler (24/6 16.00)
Timo Boll-Marcos Freitas, Portugal 11–7, 13–11, 11–8, 11–7
Vladimir Samsonov-Kirill Skachkov, Ryssland 8–11, 11–4, 16–18, 11–4, 11–7, 13–11
Emmanuel Lebesson-Kristian Karlsson 11–6, 11–7, 11–9, 8–11, 12–14, 11–5
Tomislav Pucar-Panagiotis Gionis, Grekland 8–11, 12–10, 9–11, 11–9, 11–8, 11–9
Jonathan Groth-Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 11–7, 11–7, 11–9, 11–9
Wang Yang-Bojan Tokic, Slovenien 7–11, 11–7, 8–11, 11–6, 11–5, 11–8
Cedric Nuytinck-Andrej Gacina, Kroatien 11–9, 11–8, 8–11, 11–8, 8–11, 3–11, 13–11
Kou Lei, Ukraina-Aleksandr Shibaev, Ryssland 11–9, 11–4, 6–11, 11–7, 11–9

MIXED DUBBEL
Final
(25/6 18.00)
Patrick Franziska/Petrissa Solja, Tyskland-Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs, Rumänien 11–4, 11–4, 11–4

Bronsmatch (25/6 17.00)
Tristan Flore/Laura Gasnier, Frankrike-Lubomir Pistej/Barbora Balazova, Slovakien 6–11, 13–11, 11–8, 11–6

Semifinaler (25/6 09.00)
Franziska/Solja-Pistej/Balazova 11–6, 6–11, 13–11, 11–4
Ionescu/Szocs-Flore/Gasnier 11–13, 11–8, 10–12, 11–6, 11–8

Kvartsfinaler (24/6 12.00)
Pistej/Balazova-Alvaro Robles Martinez/Galia Dvorak, Spanien 11–7, 14–12, 11–5
Franziska/Solja-Niagol Stoyanov/Giorgia Piccolin, Italien 11–2, 11–4, 11–6
Flore/Gasnier-Pavel Platonov/Nadezhda Bogdanova, Belarus 11–4, 7–11, 11–6, 12–14, 11–4
Ionescu/Szocs-Aleksandr Shibaev/Polina Mikhailova, Ryssland 11–3, 11–7, 11–8

Åttondelsfinaler (23/6)
Pistej/Balazova, Slovakien-Luka Mladenovic/Ni Xia Lian, Luxemburg 11–9, 11–6, 17–15
Robles Martinez/Dvorak, Spanien-Aleksandar Karakasevic/Izabela Lupulesku, Serbien 4–11, 11–7, 11–8, 7–11, 11–6
Stoyanov/Piccolin, Italien-Laurens Tromer/Britt Eerland, Nederländerna 11–9, 6–11, 6–11, 11–8, 11–8
Franziska/Solja, Tyskland-Mattias Falck/Matilda Ekholm 14–12, 7–11, 11–7, 12–10
Flore/Gasnier, Frankrike-Jakub Dyjas/Natalia Partyka, Polen 11–8, 8–11, 14–12, 7–11, 11–5
Platonov/Bogdanova, Belarus-Adam Szudi/Szandra Pergel, Ungern 11–8, 11–8, 11–8
Ionescu/Szocs, Rumänien-Cedric Nuytinck/Lisa Lung, Belgien 12–10, 9–11, 11–4, 11–9
Shibaev/Mikhailova, Ryssland-Stefan Fegerl/Sofia Polcanova, Österrike 6–11, 12–10, 11–6, 11–3

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *