Linda och Matilda bland de 16 sista

Efter två segrar för Linda Bergström och en för Matilda Ekholm har Sveriges två damer säkrat spel i måndagens åttondelsfinaler i European Games i Minsk. Och där? Linda ställs mot sjätterankade Georgina Pota, Ungern och Matilda mot tolfterankade Polina Mikhailova, Ryssland.

DAMSINGEL
Final (26/6 17.00)

Bronsmatch (26/6 15.00)

Semifinaler (26/6 09.00)

Kvartsfinaler (25/6 12.00)
Linda Bergström-

Åttondelsfinaler (24/6 12.00)
Bernadette Szocs, Rumänien-Ni Xia Lian, Luxemburg
Linda Bergström-Georgina Pota, Ungern 11–6, 11–4, 11–8, 15–13
Yu Fu, Portugal-Hanna Haponova, Ukraina
Li Qian, Polen-Petrissa Solja, Tyskland
Matilda Ekholm-Polina Mikhailova, Ryssland
Yang Xiaoxin, Monaco-Viktoria Pavlovitj, Belarus
Li Jie, Nederländerna-Shao Jieni, Portugal
Han Ying, Tyskland-Sofia Polcanova, Österrike

Omgång 3 (23/6 12.00)
Bernadette Szocs-Laura Gasnier, Frankrike 11–6, 13–11, 11–7, 11–8
Ni Xia Lian-Amelie Solja, Österrike 11–1, 11–13, 11–1, 11–6, 11–4
Linda Bergström-Barbora Balazova, Slovakien 13–11, 11–9. 11–8, 13–11
Georgina Pota-Nadezhda Bogdanova, Belarus 11–9, 11–6, 11–6, 11–5
Fu Yu-Rachel Moret, Schweiz 11–6, 11–5, 13–11, 9–11, 13–11
Hanna Haponova-Britt Eerland, Nederländerna 10–12, 11–3, 11–4, 11–7, 11–8
Li Qian-Jana Noskova, Ryssland 11–9, 11–8, 12–10, 11–9
Petrissa Solja-Ozge Yilmaz, Turkiet 11–6, 11–6, 11–5, 11–8
Matilda Ekholm-Natalia Partyka, Polen 5–11, 11–7, 11–5, 6–11, 11–8, 11–8
Polina Mikhailova-Giorgia Piccolin, Italien 11–7, 4–11, 11–7, 11–5, 11–4
Yang Xiaoxin-Margaryta Pesotska, Ukraina 5–11, 11–2, 11–9, 11–9, 11–5
Viktoria Pavlovitj-Elizabeta Samara, Rumänien 9–11, 11–7, 11–9, 5–11, 11–6, 10–12, 13–11
Li Jie-Stephanie Loeuillette, Frankrike 12–10, 11–8, 11–8, 11–2
Shao Jieni-Hana Matelova, Tjeckien 11–5, 11–7, 4–11, 9–11, 7–11, 11–8, 15–13
Han Ying-Sarah De Nutte, Luxemburg 11–6, 11–7, 11–9, 11–4
Sofia Polcanova-Nathalie Marchetti, Belgien 11–4, 11–7, 11–5, 11–8

Omgång 2 (22/6 12.00)
Bergström-Maria Yovkova, Bulgarien 11–5, 13–15, 15–13, 11–8, 9–11, 11–5.

Mattias/Matilda föll i åttondelen

Det blir ingen fortsättning i European Games för Sveriges mixedpar Mattias Falck/Matilda Ekholm. Precis som i EM i Alicante i höstas satte tyska paret Patrick Franziska/Petrissa Solja stopp för Sveriges hopp. Då, i Alicante, blev det 0–3 i kvartsfinalen, nu 1–3 i åttondelen efter 12–14, 11–7, 7–11, 10–12.

MIXED DUBBEL
Final
(25/6 18.00)

Bronsmatch (25/6 17.00)

Semifinaler (25/6 09.00)

Lubomir Pistej/Barbora Balazova, Slovakien-Patrick Franziska/Petrissa Solja, Tyskland
Tristan Flore/Laura Gasnier, Frankrike-Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs, Rumänien

Kvartsfinaler (24/6 12.00)
Pistej/Balazova-Alvaro Robles Martinez/Galia Dvorak, Spanien 11–7, 14–12, 11–5
Franziska/Solja-Niagol Stoyanov/Giorgia Piccolin, Italien 11–2, 11–4, 11–6
Flore/Gasnier-Pavel Platonov/Nadezhda Bogdanova, Belarus 11–4, 7–11, 11–6, 12–14, 11–4
Ionescu/Szocs-Aleksandr Shibaev/Polina Mikhailova, Ryssland 11–3, 11–7, 11–8

Åttondelsfinaler (23/6)
Pistej/Balazova, Slovakien-Luka Mladenovic/Ni Xia Lian, Luxemburg 11–9, 11–6, 17–15
Robles Martinez/Dvorak, Spanien-Aleksandar Karakasevic/Izabela Lupulesku, Serbien 4–11, 11–7, 11–8, 7–11, 11–6
Stoyanov/Piccolin, Italien-Laurens Tromer/Britt Eerland, Nederländerna 11–9, 6–11, 6–11, 11–8, 11–8
Franziska/Solja, Tyskland-Mattias Falck/Matilda Ekholm 14–12, 7–11, 11–7, 12–10
Flore/Gasnier, Frankrike-Jakub Dyjas/Natalia Partyka, Polen 11–8, 8–11, 14–12, 7–11, 11–5
Platonov/Bogdanova, Belarus-Adam Szudi/Szandra Pergel, Ungern 11–8, 11–8, 11–8
Ionescu/Szocs, Rumänien-Cedric Nuytinck/Lisa Lung, Belgien 12–10, 9–11, 11–4, 11–9
Shibaev/Mikhailova, Ryssland-Stefan Fegerl/Sofia Polcanova, Österrike 6–11, 12–10, 11–6, 11–3

Tre blågula högt rankade i European Games

4 000 deltagare från 50 nationer är i Minsk för att försöka ta sig till OS i Tokyo i 23 discipliner i 15 sporter. Lycka till i European Games, ni i Sveriges pingissextett!

Två av de våra, Mattias Falck och Matilda Ekholm, täcker upp i alla tre pingisklasserna – singel, mixed dubbel och lag.
Mattias får i singeln och lagtävlingen sällskap av Kristian Karlsson och på damsidan har Matilda motsvarande stöd av Linda Bergström.
Tredjelänkarna i Sveriges två lag är Jon Persson och Filippa Bergand med Truls Möregårdh respektive Stina Källberg som reserver.

Tre bland de 16
Det är med vissa förväntningar som Sverige kommer till Belarus där pingisen startar på midsommardagen. Tre av fyra möjliga blågula singelspelare är rankade bland de 16. Och betydligt högre än så. Bland herrarna är Mattias placerad som tvåa och Kristian som sjua och bland damerna återfinns Matilda som trea.
Dessutom är de svenska männen rankade tvåa efter tyskarna i lag.

Kristians mål: guldet
Kristian Karlsson har redan gjort en del hoppfulla uttalanden till ETTU:
– Tyskland och Sverige är favoriter i lag. Mitt mål är att vi ska ta guldet.
Och i singel?
– Här är det alltid tajt i Europa och jag tror att det finns ett tiotal spelare som kan vinna.

Medaljörerna till Tokyo
De tre som ställer sig på pallen och får ta emot medaljer i Minsk, gäller herrarna såväl som damerna, har också kvalat in till de 29:e sommarspelen i Tokyo 24 juli-9 augusti 2020 då bordtennis är en av 33 OS-sporter.

2:a European Games
Minsk, Belarus 22-29 juni 2019

Se ettu.org

HERRSINGEL
Final (onsdag 26/6 19.00)

Bronsmatch (onsdag 26/6 16.00)

Semifinaler (onsdag 26/6 11.00)

Kvartsfinaler (tisdag 25/6 14.00)

Åttondelsfinaler (måndag 24/6 16.00)

Omgång 3 (söndag 23/6 16.00)

Timo Boll, Tyskland-Jakub Dyjas, Polen
Marcos Freitas, Portugal-Lubomir Pistej, Slovakien
Darko Jorgic, Slovenien-Kirill Skachkov, Ryssland
Vladimir Samsonov, Belarus-Niagol Stoyanov, Italien
Kristian Karlsson
Emmanuel Lebesson, Frankrike-Anders Lind, Danmark
Tomislav Pucar, Kroatien-Jevgen Prychchepa, Ukraina
Liam Pitchford, Storbritannien-
Dimitrij Ovtcharov, Tyskland-
Jonathan Groth, Danmark-Sam Walker, Storbritannien
Tiago Apolonia, Portugal-
Daniel Habesohn, Österrike
Simon Gauzy, Frankrike-
Cedric Nuytinck, Belgien-
Alvaro Robles Martinez, Spanien-
Mattias Falck

Omgång 2 (lördag 22/6 16.00)

Omgång 1 (lördag 22/6 10.00)

DAMSINGEL
Final (onsdag 26/6 17.00)

Bronsmatch (onsdag 26/6 15.00)

Semifinaler (onsdag 26/6 09.00)

Kvartsfinaler (tisdag 25/6 12.00)

Åttondelsfinaler (måndag 24/6 12.00)

Omgång 3 (söndag 23/6 12.00)

Bernadette Szocs, Rumänien-Laura Gasnier, Frankrike
Ni Xia Lian, Luxemburg-Amelie Solja, Österrike
Linda Bergström-Barbora Balazova, Slovakien
Georgina Pota, Ungern-Nadezhda Bogdanova, Belarus
Fu Yu, Portugal-Rachel Moret, Schweiz
Britt Eerland, Nederländerna-Hanna Haponova, Ukraina
Li Qian, Polen-Jana Noskova, Ryssland
Petrissa Solja, Tyskland-Ozge Yilmaz, Turkiet
Matilda Ekholm-Natalia Partyka, Polen
Polina Mikhailova, Ryssland-Giorgia Piccolin, Italien
Margaryta Pesotska, Ukraina-Yang Xiaoxin, Monaco
Elizabeta Samara, Rumänien-Viktoria Pavlovich, Belarus
Li Jie, Nederländerna-Stephanie Loeuillette, Frankrike
Hana Matelova, Tjeckien-Shao Jieni, Portugal
Han Ying, Tyskland-Sarah De Nutte, Luxemburg
Sofia Polcanova, Österrike-Nathalie Marchetti, Belgien

Omgång 2 (lördag 22/6 12.00)
Linda Bergström-Maria Yovkova, Bulgarien 11–5, 13–15, 15–13, 11–8, 9–11, 11–5

Omgång 1 (lördag 22/6 09.00)

MIXED DUBBEL
Final (tisdag 25/6 18.00)

Bronsmatch (tisdag 25/6 17.00)

Semifinaler (tisdag 25/6 09.00)

Kvartsfinaler (måndag 24/6 12.00)

Åttondelsfinaler (söndag 23/6 09.00)

Lubomir Pistej/Barbora Balazova, Slovakien-Luka Mladenovic/Ni Xia Lian, Luxemburg
Aleksandar Karakasevic/Izabela Lupulesku, Serbien-Alvaro Robles Martinez/Galia Dvorak, Spanien
Laurens Tromer/Britt Eerland, Nederländerna-Niagol Stoyanov/Giorgia Piccolin, Italien
Mattias Falck/Matilda Ekholm-Patrick Franziska/Petrissa Solja, Tyskland
Tristan Flore/Laura Gasnier, Frankrike-Jakub Dyjas/Natalia Partyka, Polen
Pavel Platonov/Nadezhda Bogdanova, Belarus-Adam Szudi/Szandra Pergel, Ungern
Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs, Rumänien-Cedric Nuytinck/Lisa Lung, Belgien
Aleksandr Shibaev/Polina Mikhailova, Ryssland-Stefan Fegerl/Sofia Polcanova, Österrike  1 Timo Boll, Tyskland

HERRAR LAG
Final (lördag 29/6 19.00)

Bronsmatch (lördag 29/6 16.00)

Semifinaler (fredag 28/6 15.00)

Kvartsfinaler (torsdag 27/6 18.00)
Tyskland-
Storbritannien-
Österrike-
Sverige

Omgång 1 (torsdag 27/6 12.00)
Rumänien-Belarus
Frankrike-Portugal
Danmark-Slovenien
Kroatien-Belgien

DAMER LAG
Final (lördag 29/6 12.00)

Bronsmatch (lördag 29/6 09.00)

Semifinaler (fredag 28/6 09.00)

Kvartsfinaler (torsdag 27/6 15.00)
Tyskland-
Österrike-
Ungern-
Rumänien-

Omgång 1 (torsdag 27/6 09.00)
Belarus-Nederländerna
Polen-Ryssland
Luxemburg-Ukraina
Sverige-Spanien

Toppseedade i herrsingel
  1 Timo Boll, Tyskland
  2 Mattias Falck
  3 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
  4 Liam Pitchford, England
  5 Vladimir Samsonov, Belarus
  6 Simon Gauzy, Frankrike
  7 Kristian Karlsson
  8 Daniel Habesohn, Österrike 
  9 Emmanuel Lebesson, Frankrike
10 Jonathan Groth, Danmark
11 Marcos Freitas, Portugal
12 Tomislav Pucar, Kroatien
13 Tiago Apolonia, Portugal
14 Cedric Nuytinck, Belgien
15 Darko Jorgic, Slovenien
16 Alvaro Robles Martinez, Spanien

Toppseedade damsingel
  1 Bernadette Szocs, Rumänien
  2 Sofia Polcanova, Österrike
  3 Matilda Ekholm
  4 Petrissa Solja, Tyskland 
  5 Elizabeta Samara, Rumänien 
  6 Georgina Pota, Ungern
  7 Li Jie, Nederländerna 
  8 Fu Yu, Portugal
  9 Britt Eerland, Nederländerna
10 Margaryta Pesotska, Ukraina
11 Barbora Balazova, Slovakien
12 Polina Mikhailova, Ryssland
13 Han Ying, Tyskland
14 Li Qian, Polen
15 Ni Xia Lian, Luxemburg
16 Hana Matelova, Tjeckien

Seedningen i herrar lag
  1 Tyskland
  2 Sverige
  3 Österrike
  4 Storbritannien
  5 Frankrike
  6 Slovenien
  7 Kroatien
  8 Belarus
  9 Portugal
10 Belgien
11 Rumänien
12 Danmark

Seedningen i damer lag
  1 Tyskland
  2 Rumänien
  3 Ungern
  4 Österrike
  5 Nederländerna
  6 Ukraina
  7 Polen
  8 Spanien
  8 Luxemburg
  8 Ryssland
11 Sverige
12 Belarus

1:a European Games 2015
Baku, Azerbajdzjan 13-19 juni
Pingisdeltagare: 128 (64 herrar, 64 damer)

HERRSINGEL
Final
Dimitrij Ovtcharov, Tyskland-Vladimir Samsonov, Belarus 10–12, 7–11, 11–9, 11–3, 9–11, 11–7, 11–8
Bronsmatch
Kou Lei, Ukraina-Paul Drinkhall, Storbritannien 5–11, 11–7, 11–7, 11–5, 5–11, 22–10

Semifinaler
Ovtcharov-Drinkhall 2–11, 11–4, 6–11, 11–6, 11–7, 11–3
Samsonov-Kou Lei 10–12, 12–10, 11–4, 11–8, 11–4
Kvartsfinaler
Ovtcharov-Andrej Gacina, Kroatien 11–5, 11–5, 12–10, 11–4
Drinkhall-Marcos Freitas, Portugal 11–6, 11–6, 3–11, 11–6, 11–9
Samsonov-Tiago Apolonia, Portugal 11–9, 11–6, 11–3, 11–7
Kou Lei-Liam Pitchford, Storbritannien 11–8, 11–6, 11–6, 9–11, 11–8
Åttondelsfinaler
Freitas-Pär Gerell 5–11, 6–11, 11–8, 11–7, 11–6, 11–8
Apolonia-Kristian Karlsson 11–6, 11–6, 11–9, 3–11, 6–11, 11–8
Omgång 2
Gerell-Alexander Shibaev, Ryssland 11–9, 9–11, 7–11, 11–8, 8–11, 11–7, 11–9
Karlsson-Jean-Michel Saive, Belgien 11–4, 11–7, 11–4, 9–11, 11–6
Omgång 1
Gerell-Pavel Platonov, Belarus 9–11, 11–8, 11–4, 11–4, 15–13

DAMSINGEL
Final
Li Jiao, Nederländerna-Li Jie, Nederländerna 13–11, 11–5, 12–10, 11–5
Bronsmatch
Melek Hu, Turkiet-Eva Odorova, Slovakien 12–10, 12–10, 11–8, 11–13, 11–7

Semifinaler
Li Jie-Odorova 11–4, 11–5, 12–10, 11–7
Li Jiao-Melek Hu 11–7, 11–13, 11–8, 12–10, 8–11, 11–9
Kvartsfinaler
Li Jie-Han Ying, Tyskland 8–11, 7–11, 11–6, 11–7, 11–9, 9–11, 11–8
Odorova-Margaryta Pesotska, Ukraina 11–5, 11–9, 11–4, 10–12, 11–9
Melek Hu-Li Qian, Polen 11–9, 11–3, 11–7, 9–11, 4–11, 3–11, 11–9
Li Jiao-Petrissa Solja, Tyskland 11–9, 11–9, 8–11, 8–11, 11–7, 11–5
Omgång 2
Elizabeta Samara, Rumänien-Matilda Ekholm 7–11, 9–11, 11–7, 11–9, 11–9, 11–8
Omgång 1
Odorova-Linda Bergström 12–10, 11–13, 11–6, 15–17, 11–8, 11–8
Ekholm-Anelia Karova, Bulgarien 11–0, 11–5, 11–2, 11–1

HERRAR LAG
   1) Portugal
       (Joao Geraldo, Tiago Apolonia, Marcos Freitas)
   2) Frankrike
       (Adrien Mattenet, Simon Gauzy, Emmanuel Lebesson)
   3) Österrike
       (Robert Gardos, Stefan Fegerl, Daniel Habesohn)

Kvartsfinal

Tyskland-Sverige 3–2
Åttondelsfinal
Sverige-Ukraina 3–0

DAMER LAG
   1) Tyskland
       (Han Ying, Petrissa Solja, Shan Xiaona)
   2) Nederländerna
       (Li Jie, Li Jiao, Britt Eerland)
   3) Tjeckien
       (Hana Matelova, Renata Strbikova, Ivana Vacenovska)

Kvartsfinal
Ukraina-Sverige 3–0
Åttondelsfinal
Sverige-Rumänien 3–1